Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, τα τρία «ποτάμια» της Αθήνας, ο Ιλισσός, ο Κηφισός κι ο Ηριδανός, παρόλο που εν μέρει έχουν θαφτεί και έγιναν αόρατα, λειτουργούν ακόμη ως τόπος μνήμης. Αυτή η ταινία-ντοκιμαντέρ μας μεταφέρει στα αρχαία και σύγχρονα ίχνη των «ποταμών» της Αθήνας. Συνειδητοποιούμε με αυτόν τον τρόπο το δυναμικό που αντιπροσωπεύει το «νερό» στην πόλη και τον σημαντικό ρόλο που παίζει στην οργάνωση και την λειτουργία εντός της. Με μια ανθρωπολογική προσέγγιση, η σκηνοθέτρια τονίζει τις συμβολικές απεικονίσεις και τις αξίες του «νερού» στην ελληνική κουλτούρα σήμερα. Το «νερό» συνώνυμο της ζωής, υλικός και πνευματικός πλούτος.
Γαλλίδα ανθρωπολόγος και κινηματογραφίστρια. Μέλος της Γαλλικής Εταιρείας Εξερευνητών. Μέλος της Εταιρείας Ελλήνων Ντοκιμαντεριστών.