Στο πλαίσιο των επετειακών δράσεων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας για τα 100 χρόνια από τη μικρασιατική καταστροφή, γεννήθηκε η ιδέα της δημιουργίας του συγκεκριμένου ντοκιμαντέρ, προκειμένου να διασώσουμε μνήμες και ιστορικές αλήθειες. Ιχνηλατούμε την πορεία των προσφύγων στην Περιφέρεια μας. Γνωρίζουμε ποιοι πρόσφυγες εγκαταστάθηκαν στη γη της Στερεάς. Μαθαίνουμε πως προσαρμόστηκαν ερχόμενοι από διαφορετικά σημεία της μικρασιατικής γης στη νέα πατρίδα και αφουγκραζόμαστε τις αγωνίες τους. Aκούμε ιστορίες, σπαράγματα αναμνήσεων, σιγοτραγουδάμε τα
τραγούδια τους και γευόμαστε την δική τους «κουζίνα». Το ντοκιμαντέρ περιλαμβάνει ιστορικά κείμενα και αφηγήσεις απογόνων Μικρασιατών, που δένουν αρμονικά μεταξύ τους.
Από το 1981 έχει σκηνοθετήσει ντοκιμαντέρ, τηλεοπτικές σειρές, κινηματογραφικές ταινίες, διαφημιστικά
spots, τηλεοπτικά μουσικά και άλλα προγράμματα, θεατρικές παραστάσεις και διάφορα οπτικοακουστικά
έργα. Εργάστηκε για πολλά χρόνια στο ραδιόφωνο και σε διάφορους τηλεοπτικούς σταθμούς (ANT1, ΣΚΑΙ, ΕΡΤ, mega, nova) .