Μία ιστορία για τη συνύπαρξη. Μέσα από τον κύκλο ζωής της θαλάσσιας χελώνας και το ταξίδι της στη Μεσόγειο θάλασσα, ξεδιπλώνονται οι προσπάθειες περιβαλλοντικών οργανώσεων, διεθνών οργανισμών, εθελοντών, επιστημόνων, αλλά και των τοπικών κοινωνιών για τη σωτηρία του είδους. Το έργο δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Προστασία των θαλάσσιων χελωνών στη Μεσόγειο».
Bastian Fischer
Βίκυ Μαρκολέφα
Mind The Bump aka Βίκυ Μαρκολέφα και Bastian Fischer, ένα δημιουργικό δίδυμο με διεθνή εμπειρία που ειδικεύεται στη βιώσιμη παραγωγή ταινιών. Τα έργα τους έχουν λάβει βραβεία και υποψηφιότητες παγκοσμίως.