Ένα ταξίδι στη δημιουργία του θεατρικού κοστουμιού απο την σύλληψη της ιδέας στο μυαλό του ενδυματολόγου μέχρι την τελική κατασκευή από το χέρι της μοδίστρας. Η ταινία παρακολουθεί το στήσιμο της έκθεσης «Ίχνη του εφημερου» που επιμελήθηκε για το Κ.Θ.Β.Ε η Ιουλία Σταυρίδου. Μια ταινία μαθητών της αφιερωμένη σ' αυτήν.
Γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη, όπου ζει και εργάζεται μέχρι σήμερα. Είναι τελειόφοιτη της Σχολής Καλών Τεχνών, του τμήματος κινηματογράφου, του ΑΠΘ και εργάζεται στο τμήμα παραγωγής στο Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος.